Merhaba Ziyaretçi
Forumumuza hoşgeldiniz.Sitemizi daha yararlı şekilde kullanabilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

Win Benefit, Organik Sosyal Medya Hizmeti

Dünyanın En Büyük Dijital Kamerasıyla Çekilen 3200 MP'lik Fotoğraf

Sylar

New member
Katılım
1 Şub 2021
Mesajlar
10
Tepkime puanı
0
Yaş
31
ABD Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’ndan bilim insanları, 3200 MP'lik dünyanın en yüksek çözünürlüklü dijital fotoğrafını çekmeyi başardılar. Söz konusu fotoğraf, 3.2 milyar piksele sahip dünyanın en büyük dijital kamerasıyla çekildi.

Stanford Doğrusal Hızlandırıcı Merkezi (SLAC) ABD Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’ndan bilim insanları tarafından yayınlanan yeni bir blog yazısına göre bilim insanları, dünyanın en büyük dijital kamerasının sensörü ile dünyanın en büyük dijital kamera fotoğrafını çekmeyi başardılar.
3200 megapiksellik bir çözünürlüğe sahip olduğu açıklanan bu fotoğraf öylesine büyük ki, tam boyutlu görüntülemek için 378 adet 4K çözünürlüklü TV’yi bir araya getirmek gerekiyor ve kameranın çözünürlüğü öylesine yüksek ki yaklaşık 24 kilometre uzaklıktaki bir golf topunu kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.
Sensöründe toplam 3.2 milyar piksel bulunan dünyanın en büyük dijital kamerası
dünyanın en büyük dijital kamerası


Bilim insanlarının karanlık enerji ve karanlık madde araştırmalarındakullanacağı bu devasa çözünürlüklü kamera, Şili'deki Legacy Survey of Space and Time Teleskobu’na (LSST - eski adı Büyük Sinoptik Araştırma Teleskobu) kurulacak. Yapılan açıklamaya göre söz konusu kamera, insan gözünün görebildiğinden 100 milyon kat daha loş nesneleri tespit edebilecek.
Dünyanın en yüksek çözünürlüklü fotoğrafı ve yakınlaştırarak elde edilen detay
dünyanın en büyük fotoğrafıhttps://www.webtekno.com/karanlik-maddenin-neye-benzeyebilecegini-gosteren-simulasyon-h99068.html
İLGİLİ HABER
Karanlık Maddenin Neye Benzeyebileceğini Gösteren Simülasyon Geliştirildi

Bilim insanları, söz konusu inanılmaz çözünürlüğü yakalayabilmek için her biri 16 megapiksel çözünürlüğe sahip 189 sensörü bir araya getirdi. Söz konusu sensörler, kameranın odağını oluşturan ve sal adı verilen birimler halinde birleştirilmiş durumda.
Dünyanın en büyük dijital kamerasının sensörü
Dünyanın en büyük kamerasının sensörü

Kamerada görüntü almak için 21, görüntüleme için kullanılmayan 4 özel sal olmak üzere toplam 25 sal bulunuyor. Bu sayede kameranın odağında toplamda 3.2 milyar piksel bulunuyor. Her biri 3 milyon dolar değerinde olan salları odak düzlemine yerleştirme işlemi 6 ay gibi oldukça uzun bir süre aldı.
Dünyanın en büyük dijital kamerasının sensörünün kurulumundan bir fotoğraf
Dünyanın en büyük sensörünün kurulumuDünyanın dijital kamera ile çekilmiş ilk en büyük fotoğrafı, aslında söz konusu kamera kurulumunun bir testini oluşturuyordu. Ancak hala, kamera kurulumunun tamamlanması ve Şili'deki Legacy Survey of Space and Time Teleskobu’na kurulması için önümüzde uzun bir süre bulunuyor. Hatta kamera ile son testin 2021’in ortalarında gerçekleştirilmesi bekleniyor.
 
Üst Alt