Merhaba Ziyaretçi
Forumumuza hoşgeldiniz.Sitemizi daha yararlı şekilde kullanabilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

Win Benefit, Organik Sosyal Medya Hizmeti

Dizüstü cihazların pil sağlığı nasıl korunur

Sylar

New member
Katılım
1 Şub 2021
Mesajlar
10
Tepkime puanı
0
Yaş
31
Merhaba arkadaşlar;

Dizüstü cihazları ilk aldığınızda veya bataryayı yeni sipariş ettiğinizde yapmanız gereken en önemli şeylerden biri pilin ilk şarj ve deşarj işlemini yapmak. Bu işlem doğru şekilde yapılmazsa ileride pil ömrü ile ilgili büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu önemi maddeleri şöyle sıralayabiliriz.

- Öncelikle pili her zaman canlı tutun. Haftada en az bir kez pili doldurup boşaltma (şarj-deşarj) işlemi yapın. Uzun süre doldur boşalt yapılmazsa pil hücreleri enerji depolama yeteneklerini kaybetmeye başlar ve pil gün geçtikçe sağlıksız bir hal alır.


- Pil düzeyini asla %5'in altına indirmeyin. Pil enerji düzeyi %0'a indiğinde pillerin ilk şarj alması zorlaşmakta ve enerjisinin asla kesilmemesi gereken batarya iç kontrolcüsü bozulabilmektedir. Ayrıca pil hücreleri canlı olsa bile batarya sağlıklı bir biçimde çalışmayacaktır.


- Laptobunuzun soğutma sistemini iyi gözetleyin. Yoksa aşırı ısıdan pil hücreleri zarar görüp özelliklerini kaybedebilirler.


- Bataryayı kullanmak istemediğinizde veya yıllarca sağlıklı kalmasını istiyorsanız %100 dolu bir halde kuru ve oda sıcaklığında muhafaza edin ve haftada bir deşarj-şarj işlemini gerçekleştirin. Bu pil hücrelerini canlı tutacaktır.


- Laptop çalışıyorken bataryayı söküp takma işlemini yapmayın. Bu işlemi cihaz kapalıyken yapın, bataryanın ömrü için bu konu çok önemli.


- Bataryanın laptoba bağlantı soketleri kısa devre ettirilmemelidir.


- Batarya nemden, sıvı temasından ve aşırı ısıdan mümkün olduğunca korunmalıdır.


- Dizüstü cihazda sıvı teması olduğunda ilk olarak enerji kesilip pil sökülmelidir. Çünkü elektronik parçalarda pil takılı iken halen enerji olacağından kısa devre söz konusu olabilir.

- Batarya yuvasına tam oturmuyorsa asla zorlamayın. Bataryayı delmeye çalışmayın ve en önemlisi düşürmemeye gayret gösterin.

- Pilin tamamen bitip kapanmasına sadece ayda bir izin verin. Pilin ilk tetikleme hücrelerinin canlı kalması için bu işlem önemli.

ALINTIDIR.
 
Üst Alt