Merhaba Ziyaretçi
Forumumuza hoşgeldiniz.Sitemizi daha yararlı şekilde kullanabilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

Dijital Tarımın Faydaları Nelerdir?

dijitaldunya

New member
Katılım
4 Kas 2020
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
Yaş
24
Dijital tarım uygulamaları ile beraber oluşabilecek olumsuz iklim koşulları ve toprağın yapısı ile kalitesini öğrenebiliyoruz. Aynı zamanda oluşturulacak ürünün kalitesini, olası haşere saldırısı problemlerini ve oluşacak ani hava olaylarını (aşırı yağış(sel), dolu, hortum) önceden çiftçiye haber veriyoruz. Böylece dijital tarım teknolojileri risk yönetimini başarıyla sağlayarak krizi önlemek için büyük fırsatlar sunulması sağlanıyor. Bunun yanında sulama, ilaçlama, hasat zamanı, ürün kalitesi gibi olaylar da kontrol altına alınıyor.

Dijital tarım teknolojilerine niçin ihtiyaç duyulduğu aslında çok belli. Gerek küresel ısınma gerek iklim değişikliği gerek kimyasal atıkların çevreyi ve tarım alanlarını olumsuz etkilediği günümüzde kesinleşti. Bu yüzden gelişen yapay zekâ teknolojisini bu konuda kullanmaya başladık bile. Drone gibi araçları gerektiği durumlarda hava durumu, nem, uygun bitki için uygun ortamın belirlenmesinde kullanılıyor. Gerekse de ulaşımın zor olduğu bölgelerin gözlemlenmesi için kullanılmaktadır. IOT teknolojisi ile hassas takip ve verilere anında ulaşımda kolaylık sağlanabiliyor.

Günümüzde Dijital tarım olarak adlandırılan bu sistem gıda sektöründe bilişim teknolojilerinin kullanılması ile sağlanmaktadır. Tarımda aslında temel hedef, toplumun yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmesini sağlamaktır. Ancak dünya nüfusunun önümüzde ki yıllar içinde 9 milyarı aşacağı göz önünde bulundurursak geleneksel yöntemlerle yapılan tarımın bu kadar büyük bir nüfusu doyurabilmemiz mümkün olmayacağı aşikâr. Üstelik nüfusun arttığı oranda tarım alanlarının azaldığını düşünürsek daha az tarım alanında daha çok ürün elde etmemiz gerekmektedir. Bu da ancak ileri teknoloji ile mümkün yani dijital tarım ile geleceğimizi daha sağlam temeller ile inşa etmeliyiz. Tüm bu uygulamalar ile uygun maliyet, zamandan tasarruf ve iş gücünde tasarruf büyük oranda kolaylıklar sağlanabiliyor. Dijital tarım teknolojileri ile ilgili daha detaylı bilgiyi TARLADAYIZ.com adresinden öğrenebilirsiniz.

#Tarladayiz #OrganikTarım #DijitalTarım
 

Ekli dosyalar

Üst Alt