Merhaba Ziyaretçi
Forumumuza hoşgeldiniz.Sitemizi daha yararlı şekilde kullanabilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

Win Benefit, Organik Sosyal Medya Hizmeti

Cüzdan (Wallet) Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

kriptoparahaber

New member
Katılım
30 Nis 2021
Mesajlar
4
Tepkime puanı
0
Yaş
31
Dünya kripto para sistemini ciddiye almaya başladı. Ne yazık ki siber suçlular da öyle. Gün geçtikçe kripto para piyasalarında hack ve hırsızlık gibi haberleri daha çok duyar olduk.
Kripto paralarınızı güvende tutmanın bir yolu da cüzdan kullanmaktır. Bu yazımızda kripto para cüzdanlarını türlerine göre ele alacağız.
Neden Cüzdan Kullanmalıyım ?
Kripto borsaları, kripto ticaretinin genel merkezleridir. Dolayısıyla, kullanıcıların işlem yapmak için burada bakiyesi olması gerekmektedir. Blockchain ile iletişim halinde olan veri ise borsa cüzdanlarının içindedir.
Bankacılık uygulamalarınızı düşünün. Aslında uygulamanın içinde para depolanmıyor. Uygulama yalnızca banka ile iletişime geçen verileri depoluyor. Kripto cüzdanlar da bankalar yerine blockchain ile iletişim halindedir.
Borsa sunucularında depolanması dışında diğer kripto cüzdanları da aynı şekilde çalışır. Bu özel cüzdanlar kullanıcının bilgisayarında, telefonunda veya harici cihazında yer alabilir. Gelin bu cüzdanlara biraz yakından göz atalım.
Özel Cüzdan Çeşitleri
Cüzdanlar genel olarak 3 gruba ayrılmaktadır: yazılım, donanım ve kağıt cüzdanlar. İşlevine göre soğuk veya sıcak olarak gruplandırıldıklarını da görebilirsiniz.
Kripto cüzdanların büyük bölümü yazılım cüzdanıdır. Görece kullanımı, ulaşımı kolay ve daha hızlıdır. Donanım ve kağıt cüzdanlar ise daha güvenli alternatiflerdir.
Sıcak ve soğuk cüzdanın farklarına gelirsek ise sıcak cüzdan internet bağlantısı olan cüzdandır. Sıcak cüzdana örnek olarak yazılım cüzdanları verilebilir. Yukarıda yazdığımız gibi ulaşımı kolay olduğu için sık sık borsalarda alım-satım yapan kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.
Soğuk cüzdanın ise internet bağlantısı yoktur. Donanım ve kağıt cüzdanlar soğuk cüzdanlardır. İnternet bağlantısı olmadığı için siber saldırılara karşı daha güvenilirdir. Bu cüzdanlar daha çok uzun vadeli yatırım yapan, HODL stratejisini benimseyen kullanıcıların tercihidir.

uzun bir makale devamı Cüzdan (Wallet) Nedir?
 
Üst Alt